Koľko hlasov ovplyvní volebný výsledok? Tisíc?

Autor: Vladimír Dančišin | 15.2.2016 o 15:00 | (upravené 19.2.2016 o 9:51) Karma článku: 4,77 | Prečítané:  1580x

Koľko hlasov ovplyvní volebný výsledok vo voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky? S istotou môžeme tvrdiť, že jeden hlas o výsledku nerozhodne. Ale čo tak tisíc hlasov? To by už mohlo mať vplyv na výsledky. Alebo nie?

Zodpovedne odpoveď na otázku v názve blogu sa to dá až po zverejnení výsledkov volieb. Čaro volieb je práve v tom, že nie je možné pred voľbami s istotou predpovedať, koľko hlasov môže mať vplyv na výsledky volieb. Teoretici racionálnej voľby s takmer stopercentnou istotou tvrdia, že v národných voľbách účasť alebo neúčasť konkrétneho jednotlivca neovplyvní výsledok volieb. Ale definitívne to budú vedieť až po voľbách.

Po sčítaný hlasov je ľahké vypočítať, koľko z nich strany dokázali využiť k zisku mandátov, koľko nedokázali pretaviť na mandáty, koľko hlasov prepadlo a rovnako koľko hlasov ešte politické strany potrebovali, aby vo voľbách boli minimálne o jeden mandát úspešnejšie. V nižšie uvedených tabuľkách je možné vidieť o koľko menej hlasov by jednotlivé strany museli mať, aby prišli o jeden mandát. V druhom stĺpci je uvedené koľko hlasov by potrebovali strany k zisku ďalšieho mandátu:

 

 

 

Ak sa pozrieme na uvedené tabuľky, môžeme vidieť, že od roku 1998 najtesnejší výsledok dosiahla SDKÚ v roku 2010, kedy by ju prípadná neúčasť 1 491 jej voličov pripravila o jeden mandát. Najbližšie k ďalšiemu mandátu mala strana Most-Híd vo voľbách v roku 2010. Delilo ich od neho len 1 257 hlasov.

Prezentované tabuľky poukazujú na skutočnosť, že pomerný volebný systém celkom presne odzrkadľuje volebné preferencie a len veľmi malé percento hlasov strany nedokážu využiť na to, aby získali mandáty. Napríklad v roku 2012 strany, ktoré sa dostali do parlamentu, dokázali efektívne využiť prevažnú väčšinu svojich hlasov (SDKÚ - 92,4 %, KDH - 94,2 %, SAS - 95,7 %, OLANO - 96,9 %, Most - 97,1 % a Smer až 98,7 % všetkých získaných hlasov). Inými slovami, v priemere viac ako 95 % voličov strán, ktoré sa dostali do parlamentu, bolo užitočných - efektívnych. A to nie je malé číslo. Práve naopak. Voliči úspešných strán mohli mať po voľbách dobrý pocit, že ich hlas pomohol k zisku mandátov.

Horší pocit, často až porazenecký, majú voliči strán, ktoré neprekročili volebné kvórum. V roku 2012 ich bolo 493 450. Tí mali stopercentnú istotu, že ich hlas nebol efektívne využitý. Volebný systém tieto hlasy ignoroval. Či by títo voliči boli voliť alebo vo volebný deň ostali doma, výsledky by to neovplyvnilo. Títo voliči patrili k tým, ktorí na 100% nevyužili svoj hlas zmysluplne (ich hlasy nemali žiadny vplyv na volebný výsledok). Hriať ich mohlo aspoň to, že volili úprimne. Utešovať sa mohli aj tým, že v konečnom dôsledku, aj keby volili jednu zo strán, ktorá volebné kvórum prekročila, ich jeden hlas by aj tak nemal vplyv na volebný výsledok.

Na záver možno konštatovať, že od zavedenia jedného viacmandátového volebného obvodu v roku 1998 sa ani raz nestalo, aby účasť či neúčasť 1000 voličov mala vplyv na výsledok volieb politických strán. Na druhej strane, tisíc prednostných hlasov by niekoľkokrát pomohlo kandidátom dostať sa do parlamentu. Napríklad v roku 2010 Jozefovi Mikloškovi chýbalo len 243 prednostných hlasov.  V roku 2012 bola neúspešnou kandidátkou  aj Edit Pfundtnerová (Most-Híd), ktorá potrebovala ešte 346 prednostných hlasov. Niekoľko prednostných hlasov (konkrétne 466) potreboval v roku 2012 aj kandidát SDKÚ Eugen Jurzyca. To naznačuje, že ísť voliť a krúžkovať jednotlivých kandidátov má väčší význam ako samotná podpora politickej strany. Hlavne v prípade politických strán, ktoré získajú 5 - 10 % hlasov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Noční vlci: nielen motorkári, ale aj Putinovi žoldnieri

Gang ruských motorkárov je prepojený na Kremeľ, v Európe môže šíriť nielen propagandu.

ŠPORT

Sagan vie, že vyhrá. Len musím prísť do Paríža, hovorí

Slovák má na čele bodovacej súťaže už prakticky nedostižný náskok.

PRIMÁR

Ako dlho zostane nikotín v tele po poslednej cigarete?

Kedy sa nikotín odbúra z krvi a komu to trvá najdlhšie.


Už ste čítali?