Peter Sagan, Športovec roka 2012 a Bordovo bodovanie

Autor: Vladimír Dančišin | 28.12.2012 o 13:00 | Karma článku: 7,66 | Prečítané:  1570x

Športovcom roka 2012 sa stala Zuzana Štefečeková. Väčšina diskutérov na rôznych fórach je však  presvedčených, že Športovcom roka 2012 mal byť Peter Sagan. Dovolím si tvrdiť, že dokonca aj väčšina hlasujúcich z Klubu športových redaktov Slovenského syndikátu novinárov je presvedčená o tom, že za Športovca roka 2012 mal byť vyhlásený Peter Sagan. Prečo potom vyhrala Zuzana Štefečeková? V blogu sa pokúsim poukázať na to, že pri využívaní inej volebnej procedúry by, pravdepodobne, nevyhrala.

Anketa Športovec roka 2012 využíva volebnú procedúru navrhnutú Francúzom Jeanom Charlesom de Bordom. Bordovo bodovanie pripisuje každému športovcovi na prvom mieste desať bodov, na druhom mieste deväť bodov, ..., a poslednému (10-tému) miestu jeden bod. Víťazom sa stáva športovec s najväčším počtom bodov (s najväčším skóre).

Bordovo bodovanie má minimálne tri nedostatky.

Prvým je to, že Jean Charles de Borda predpokladal, že intenzita preferencií je rovnaká medzi všetkými alternatívami, a preto prideľovanie bodov je konštantné (teda rozdiely medzi počtom prideľovaných bodov sú rovnaké pre všetky alternatívy). V skutočnosti je veľmi málo pravdepodobné, že takéto rovnocenné rozdiely medzi jednotlivými kandidátmi kopírujú skutočné preferencie voličov (hlasujúcich).

Druhým nedostatkom uvedenej metódy výberu je to, že víťazom sa môže stať alternatíva, ktorá nie je najpreferovanejšia pre väčšinu hlasujúcich.

Tretím nedostatkom Bordovho bodovania je, že umožňuje hlasujúcim umiestniť najväčšieho protikandidáta k svojmu preferovanému kandidátovi na posledné miesto, čím získajú výhodu stredne uprednostňovaní kandidáti, pretože nezískajú síce najviac prvých, ale ani posledných miest. Tejto skutočnosti si bol vedomý aj samotný de Borda, ktorý na to len lakonicky poznamenal, že jeho metóda je „určená len pre čestných ľudí".

Nebudem spochybňovať čestnosť športových novinárov a budem predpokladať, že naozaj všetci čestne zahlasovali a uviedli na hlasovacích lístkoch poradie športovcov, ktorí si za rok 2012 najviac zaslúžili ocenenie Športovec roka 2012. A položím si otázku:

Ako by dopadla anketa za využitia iných volebných systémov?

Využitím relatívneho väčšinového volebného systému, t. j. volebného systému ktorým volíme starostov obcí a primátorov miest, v ankete by vyhral P. Sagan. Pri uvedenom systéme by mali novinári len jeden hlas a víťazom by sa stal ten, kto by ich získal najviac. P. Sagan získal v ankete najviac prvých miest (48 hlasov), čím by sa stal jasným víťazom ankety. Druhá by skončila Z. Štefečeková (36 hlasov), tretia D. Barteková (14 hlasov), štvrtý M. Šatan (6 hlasov), piaty Z. Chára (2 hlasy) ...

Ak by sa v rámci ankety používal volebný systém, ktorým sa volí napr. prezident Slovenskej republiky (absolútny väčšinový volebný systém), v prvom kole by nikto nezískal viac ako 50% prvých miest (viac ako 55 hlasov) a muselo by sa konať druhé kolo. V ňom by sa stretli P. Sagan a Z. Štefečeková, ktorí získali v prvom kole najviac prvých miest. V druhom kole by opäť 48 novinárov hlasovalo za P. Sagana, 36 novinárov za Z. Štefečekovú a zvyšní novinári, ktorí v prvom kole nehlasovali ani za jedného z nich, by sa museli prikloniť na stranu Sagana alebo Štefečekovej. Predpokladám, že by sa našlo minimálne osem z 26 novinárov, ktorí by zahlasovali za P. Sagana.

Využitím Condorcetovej metódy (metóda je založená na porovnávaní dvoch alternatív, voliči si vyberú jednu z nich, ktorá postupuje ďalej a porazený vypadáva. Víťazom je tá alternatíva, ktorá vyhrá posledné porovnávanie). Som presvedčený, že ak by bol P. Sagan porovnávaný s kýmkoľvek, viac ako 50% hlasujúcich novinárov by sa priklonilo na jeho stranu.

Pri alternatívnom hlasovaní by po celkom komplikovanom prepočte zvíťazil opäť P. Sagan. Pri alternatívnom hlasovaní sa víťazom stáva alternatíva, ktorá získa viac ako 50% prvých miest. Ak nikto nezíska stanovený počet prvých miest, vylúčia sa z výberu všetky alternatívy, ktoré nezískali ani jedno prvé miesto. Následne sa prerozdeľujú hlasy tých kandidátov, ktorí získali najmenej prvých miest a im pridelené hlasy sa pridelia kandidátovi, ktorý je uvedený na hlasovacom lístku na druhom mieste. Uvedená procedúra by sa opakovala až do momentu, pokiaľ by jedna z alternatív nezískala minimálne 56 hlasov.

Vychádzal som z výsledkov, ktoré sú k dispozícii napr. tu. Rovnako som predpokladal, že novinári by hlasovali čestne a neprispôsobili by svoje preferencie zmene volebného systému.

Záver

Peter Sagan v roku 2012 vyhral bodovaciu súťaž v Ománe, v Kalifornii, vo Švajčiarsku a vo Francúzsku. Na Slovensku toľko šťastia nemal. Z. Štefečeková mala šťastie v tom, že sa v ankete Športovec roka 2012 používa volebná procedúra, ktorá jej svojím nastavením umožnila vyhrať. A to aj napriek tomu, že v roku 2012 nevyhrala ani na jednom športovom podujatí.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Noční vlci: nielen motorkári, ale aj Putinovi žoldnieri

Gang ruských motorkárov je prepojený na Kremeľ, v Európe môže šíriť nielen propagandu.

ŠPORT

Sagan vie, že vyhrá. Len musím prísť do Paríža, hovorí

Slovák má na čele bodovacej súťaže už prakticky nedostižný náskok.

PRIMÁR

Ako dlho zostane nikotín v tele po poslednej cigarete?

Kedy sa nikotín odbúra z krvi a komu to trvá najdlhšie.


Už ste čítali?